Які бувають види бруса

Чистим, міцним, перевіреним часом матеріалом для будівництва будинку є дерево. Дерев’яний будинок легко прогріти взимку, а влітку в ньому приємно прохолодно. Дерево пропускає свіже повітря, підтримує оптимальну вологість, створюючи комфортні умови проживання.

Цельнобревенчатий брус

До цієї категорії відноситься брус, підготовлений з цільного массивного дерева:

  • Нестроганний (непрофільований). Найбільше простого і дешевого матеріалу. Це бревно прямоугольного сечення, досить просте і з високою теплоемкостістю. Будинки з нього не дозволяють швидко і легко, але не вимагають облицювання.
  • Профілірований. Має поглиблення з одного боку і опуклості з іншого, які при зведенні стін щільно входять одна в іншу, запобігаючи потрапляння вологи і втрати тепла.
  • Оциліндрованний. Являє собою цільну колоду однакового діаметра, виготовлену на спеціальному фрезерному обладнанні. Діаметр може варіювати від 140 мм до 320 мм. Для будівництва легких, сезонних споруд використовують брус діаметром до 200 мм, а для будівництва опалювальних будинків – понад 220 мм.
  • Тесаний. Виготовляється вручну з цільної колоди. На поверхні бруса залишаються сліди інструменту, що надає йому унікальний і неповторний вигляд.
  • Лафетний. Витісується з колоди великого діаметру (від 40 см) і має напівовальну форму. Завдяки масивності колод будинки з лафета виглядають надійно і грунтовно. Особлива конструкція замкових з’єднань колод, так званий «норвезький замок», забезпечує теплоту і довговічність.

Істотним недоліком будинків побудованих з цільного бруса є тривала усадка, яка протікає найбільш інтенсивно в перший рік, тільки після закінчення якого, можна приступати до установки вікон і дверей. У цей період в стінах можуть утворюватися тріщини, які необхідно конопатити.

Найбільшу усадку дають будинки побудовані з струганого і оциліндрованих видів бруса – більше 10%, а будинки з профільованого – до 6%.

Інші види бруса

  • Клеєний вид бруса виготовляється на спеціальному обладнанні і представляє собою калібровані, поздовжньо склеєні дошки, яких буває від двох до шести. Маючи в своєму розпорядженні щільну серцевину дерева в ламелях з зовнішньої сторони, знімається внутрішня напруга, брус не розтріскується, не деформується і збереження свою форму довгий час. Будинки з клеєного бруса практично не дають усадки, що дозволяє здійснювати будівництво в будь-який час року і скоротити його терміни.
  • Утеплений вид бруса являє собою два ряди з сухого профільованого бруса 60*150 мм і утеплювач між ними. Стійкість і міцність досягається за рахунок замкових з’єднань. Як утеплювач використовуються різні матеріали, зазвичай мінеральна вата або базальтове волокно. Каркасні будинки, побудовані з утепленого виду, вимагають облицювання, але при цьому є найбільш недорогими, а за технічними якостями не поступаються будинкам з інших видів бруса. Недоліком є ​​погана вентиляція повітря, що призводить до накопичення вологи в синтетичних матеріалах утеплювача і зниження теплоізоляційних властивостей.

Виды бруса (фото)

Брус як будівельний матеріал відрізняється високими експлуатаційними характеристиками. Будинки з нього просто і швидко будуються, екологічно чисті і мають привабливий зовнішній вигляд. Всі види бруса можна успішно використовувати в залежності від цільового призначення будинку, ваших уподобань і фінансових можливостей.

Для спорудження житлових приміщень найкраще використовувати «зимову» деревину, тобто, стовбури дерев, зрубаних морозною зимою. Зимове дерево суше і чистіше, тому легше піддається обробці.